RSS feed for Jesse_Wroe

Jesse_Wroe has written 30 reviews for films during 2020.

  • Boxing Helena

    Boxing Helena

    ★½

    "Well, that sounds kind of terrible." - Jennifer Lynch

  • The Nun

    The Nun

    ★★★★½

    There is no escape.

  • The Age of Innocence

    The Age of Innocence

    ★★★½

    Ever seen a good movie that, despite its qualities, you don't care for?

  • Out 1

    Out 1

    ★★★½

    Équipage, équipage, équipage, équipage, équipage, équipage—

  • Inside

    Inside

    ★½

    I can't believe that was Laura Harring.

    This is THE VANISHING of horror remakes.

  • Martyrs

    Martyrs

    ½

    Bad movie! Bad! Go to your room—FOREVER!!!

    A case study in missing the point entirely. And it's dull beyond belief.

    1/2 a star for—spoiler but you shouldn't care—Anna's swift and effective entry back into the cult family's home to rescue Lucy. You've never seen a plain young lady take down so many big middle aged men like that. She's John Rambo in Moorpark.

  • Dream Demon

    Dream Demon

    ★★★½

    I don’t know much Eighties horror from the United Kingdom. This was the incentive to watch DREAM DEMON from 1988, which centers on the marital fears of Diana, an innocent bride-to-be, in the form of horrific dreams. Her engagement to a national hero who fought in the Falklands War also brings intrusive attention by two reporters from a tabloid. Their sleazy interest in her sex habits intersects with her own sexuality anxieties, be it about her fiancé’s desires or her…

  • On the Silver Globe

    On the Silver Globe

    ★★★½

    Żuławski's Dune.

  • Deadly Manor

    Deadly Manor

    ★★½

    Not the banger you'd hope from the guy who gave us SYMPTOMS, VAMPYRES, and EDGE OF THE AXE, but for his final outing Jose Larraz lengthens the connective tissue to the thematic interests of his past, which had been absent to an extent during his "hackwork" from the 1980s.

    Like EDGE OF THE AXE, it is setup as another rural American slasher for a youngish audience expecting a body count. It takes a regal turn toward the psycho thriller, as…

  • The Exterminator

    The Exterminator

    ★★★½

    I've never seen a hot dog get cooked like that.

  • Wacko

    Wacko

    Do you want to laugh four times at a recycled punchline about dad creeping on his daughters when they sleep and shower?

  • Boiled Angels: The Trial of Mike Diana

    Boiled Angels: The Trial of Mike Diana

    ★★★★

    More proof that Florida is a garbage state.

    Prosecutor Stuart Baggish and state attorney Christopher Marone should be on the American Wall of Shame. Send 'em to a gulag.