RSS feed for Jesse_Wroe
  • Killing American Style

    Killing American Style

    ★★½

    Fun hot garbage. Not as incredible as SAMURAI COP, but it is still an entertaining piece of action trash.

  • The Sister of Ursula

    The Sister of Ursula

    ★★★

    A giallo, but in the mode of Jesús Franco.

    The gialli of Andrea Bianchi and Mario Landi—e, e, e—aren't all that come to mind.

    "Female Vampire" appeared here and there. Franco's spotlight might've lit the white rocks and walls of the rich resort. It's so bright, nobody could miss a bottle of J&B.

    It has the sex filler and phallocentric violence we want from this brand of Eurosleaze. Ursula's insanity, often accompanied by a grandiose and bittersweet score, does the…

  • The Letter

    The Letter

    ★★★★

    With the right acting, melodrama is wonderful. Bette Davis proves it.

  • Shocking Dark

    Shocking Dark

    ★★

    A great rip-off and wonderful piece of crap. This was my fourth viewing—it isn't getting old.

    Highly recommended.

  • Come to Daddy

    Come to Daddy

    ★★

    [Watches trailer with a friend.]

    Both of us: "This looks like our next favorite movie!"

    [Title credit appears on screen.]

    Us: "OK, this IS out new favorite movie!"

    [Later.]

    Friend: "I can't tell if the director is a genius or insane."

    Me: "I'll tell you when it's done."

    [End credits roll.]

    Friend: "Did I miss someth—"

    Me: "No."

    Friend: "Damn, what a disappointment."

    We decided that COME TO DADDY began as a great movie, then switched gears to ruin itself…

  • Dead Heat

    Dead Heat

    ★★½

    Bad, but fun. The story deserved a better movie.

  • The Undertaker

    The Undertaker

    ★★

    Restored cut. It's a better movie, for sure. More consistent. But it is still kinda dull and I'm not as impressed with Joe Spinell as other reviewers. A rarity that doesn't amount to much.

  • Cats

    Cats

    Walked out after Ian McKellan's first song. Roughly forty-minutes in, which came after thirty minutes of trailers, for the likes of Walmart, Target, and Disney Plus. By the time I realized that Judy Dench and McKellan wouldn't save the movie, the drugs had worn off and my camp- and trash-adoring gaze found nothing redeemable about this new CATS, apart from some production merits. It's a failure, plain and simple.

    I woke up my sleeping sister, resting on the extended recliner,…

  • Tammy and the T-Rex

    Tammy and the T-Rex

    ★★★★★

    Unfortunately, I couldn't have my mother over for Christmas, because she fell ill a few days before the holiday. But I did have a blot of acid, marijuana edibles, leftover Coors, my marijuana, and the living room to myself, so I got fucked up and watched five movies, including this one. It was my first time watching a movie on LSD.

    I took it before the second movie, which was LET MY PUPPETS COME! I wanted it to be in…

  • Stripped to Kill

    Stripped to Kill

    ★★

    This has a wonderful plot hole that requires a character in the beginning to be a clone! Somebody had to have noticed that during the filmmaking.

    It has a distinctive trope the plagues so many B-grade sexual thrillers, which might not be surprising given the inspiration of the exploitative title. If you're familiar with the genre, you could predict it—if it weren't for the impossible setup.

    However, the dancing is quite good, the plot spreads hints tastefully, cinematography is nice,…

  • Silent Night, Deadly Night Part 2

    Silent Night, Deadly Night Part 2

    ★½

    A sequel that recycles the previous film for most of the first forty minutes can't get a good score.

    But Eric Freeman's performance as Ricky Chapman is what makes this mostly bad horror comedy worthwhile. He's ridiculous.

  • We Are Still Here

    We Are Still Here

    ★★★

    A haunted house film, through and through. If you're hard for that genre, give it a go. It is newer and it does its own thing with familiar tropes.

    It has a bit more splatter. The ghosts look very cool. The cast is primarily middle age and older, which is rare these days.

    WE ARE STILL HERE does pay home to Lucio Fulci's THE BEYOND throughout the movie. If you like WE ARE STILL HERE and haven't seen THE BEYOND…