RSS feed for Jesse_Wroe
  • Weekend

    Weekend

    ★★★★

    I hated this the first time I watched it. It was on my list of worst movies ever. After watching it again a decade later, I like it quite a bit. I simply didn't get it back then, nor did I have the patience for trying to understand it. My movie palette is diverse now, my understanding of form has increased, and I'm generally more cultured on literature, history, and, as a nerd for political economy, the ideas of Marx…

  • Elle

    Elle

    ★★★½

    Entertaining, interesting, ridiculous—like all good films directed by Paul Verhoeven. It's a twisted psycho-sexual thriller that ends on a somewhat frivolous note, but it's not a stupid movie.

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★½

    Visually stunning, there are several incredible scenes that can be cherished on their own. My favorite is one of the river scenes of the children on a boat ("Two pretty children..."). I like the use of song and singing as expressions of character.

    The ills of religion are shown to a very controversial extent: misogyny, hypocrisy, and mob violence are intertwined with the culture of belief.

    But the performances, including Mitchum's, definitely feel "of the time." I can see NotH…

  • Roar

    Roar

    ★★★

    Not a very good movie, but it's incredibly intense. Every scene feels dangerous, like somebody's is about be eaten. The wounds for the most part look real too.

  • Scooby-Doo

    Scooby-Doo

    ★½

    Horrible. Very surprised I watched this.

  • 2 Guns

    2 Guns

    ★★★½

    Better than you think

  • Horsemen

    Horsemen

    ★★

    A lazy and generic rip-off of Se7en.

  • American Ultra

    American Ultra

    ★★★

    An enjoyable stoner sendup of Jason Bourne. Jesse Eisenberg's awkward naiveté gets on everybody's nerves, very funny. Jesse and Kristen Stewart were good here, I'll take this again over Café Society.

  • How to Get Ahead in Advertising

    How to Get Ahead in Advertising

    ★★★½

    A bit dated, but still funny. Richard E. Grant is very good and over-the-top.

    Although, the closing monologue rings like a sarcastic version of one of Bernie Sanders's economically illiterate gaffes.

  • Mouchette

    Mouchette

    ★★★½

    My So-Called Life

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

    Didn't need Rolling Stones or The Beach Boys songs. Still a great movie.

  • The Killing of a Chinese Bookie

    The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★½

    1978 cut