RSS feed for Jesse_Wroe

Jesse_Wroe has written 23 reviews for films rated ★★ .

  • Offence Storm

    Offence Storm

    ★★

    This CAT-III rarity doesn't appear to have an IMDb page! Databases dedicated to Hong Kong movies list it, thankfully. Is it worth tracking down?

    It concerns a trio of crude, vain, trouble-making ladies. At the start of the story, Toto and Maddie rescue their mentally disabled friend Dummy—yep, they call her Dummy—from a couple of rough johns. Dummy's dad is in debt and decided to use his daughter's body to pay it back. Toto and Maddie nearly light him on…

  • Dead of Winter

    Dead of Winter

    ★★

    I'm not the type of viewer who gets mad when protagonists take the wrong course of action. I can accept that people make mistakes, and that my vantage point "outside" of the story gives me advantages bordering on the omniscient.

    But throughout most of DEAD OF WINTER, I thought, "Katie, you can take them! You absolutely could! You saw the red flags waving!"

    Then the explanations and motivations were revealed, which I found unconvincing.

    Despite some technical merits, standard good acting, and mostly competent direction and storytelling, there were too many missteps.

  • Shocking Dark

    Shocking Dark

    ★★

    A great rip-off and wonderful piece of crap. This was my fourth viewing—it isn't getting old.

    Highly recommended.

  • Come to Daddy

    Come to Daddy

    ★★

    [Watches trailer with a friend.]

    Both of us: "This looks like our next favorite movie!"

    [Title credit appears on screen.]

    Us: "OK, this IS out new favorite movie!"

    [Later.]

    Friend: "I can't tell if the director is a genius or insane."

    Me: "I'll tell you when it's done."

    [End credits roll.]

    Friend: "Did I miss someth—"

    Me: "No."

    Friend: "Damn, what a disappointment."

    We decided that COME TO DADDY began as a great movie, then switched gears to ruin itself…

  • The Undertaker

    The Undertaker

    ★★

    Restored cut. It's a better movie, for sure. More consistent. But it is still kinda dull and I'm not as impressed with Joe Spinell as other reviewers. A rarity that doesn't amount to much.

  • Stripped to Kill

    Stripped to Kill

    ★★

    This has a wonderful plot hole that requires a character in the beginning to be a clone! Somebody had to have noticed that during the filmmaking.

    It has a distinctive trope the plagues so many B-grade sexual thrillers, which might not be surprising given the inspiration of the exploitative title. If you're familiar with the genre, you could predict it—if it weren't for the impossible setup.

    However, the dancing is quite good, the plot spreads hints tastefully, cinematography is nice,…

  • Honeysuckle Rose

    Honeysuckle Rose

    ★★

    Boring, can't care about the "central conflict." That soundtrack wasn't enjoyable in the least, the fashion made my eyes sore. Not into country, it seems.

  • The Girl in Room 2A

    The Girl in Room 2A

    ★★

    More like a bad evil cult horror film than a good giallo, but it induces a lot of laughs and Berto Pisano's score saves it (until it doesn't).

    The sound of the English dub is too funny. The performances sound so stiff and bland.

    It has a lot of bad lighting, a sin in the genre.

    The opening credit sequence is pretty good though.

  • Winchester

    Winchester

    ★★

    Vengeful ghosts perform a haunting sit-in at the home of the manufacturer of the guns that were used to kill them. It's an attempt at relevance, but it's a silly mix supernatural horror with a message about guns and American history. Fairly generic and unscary.

  • The Cat o' Nine Tails

    The Cat o' Nine Tails

    ★★

    During the past year I've revisited many gialli, most of which I watched more than a decade ago. Director Dario Argento, a "second-generation" founding father of a style of Italian murder-mystery-thriller c. 1970 that the world deems as the definitive giallo, has had many of his films newly scanned and restored for the HD market (today I received my Arrow Video limited edition region-A release of "Deep Red"). "Cat O' Nine Tails" had a nice set released recently, which was…

  • Dog Eat Dog

    Dog Eat Dog

    ★★

    Transcendental...trash?

  • British Sounds

    British Sounds

    ★★

    Agitprop, basically.

    A fist punches through a poster of the Union Jack.

    A production line in an automobile factory is shown slowly by a shot tracking from left to right. It's the document variant of the line of cars leading to a pileup of destruction in Jean-Luc Godard's "Weekend." As production commences, a narrator outlines the Marxist critique of wage labor and bourgeois culture. The smiles and joys of the men at work are on display, as the audience is…