RSS feed for Jesse_Wroe

Jesse_Wroe has written 116 reviews for films rated ★★★½ .

  • The Age of Innocence

    The Age of Innocence

    ★★★½

    Ever seen a good movie that, despite its qualities, you don't care for?

  • Out 1

    Out 1

    ★★★½

    Équipage, équipage, équipage, équipage, équipage, équipage—

  • Dream Demon

    Dream Demon

    ★★★½

    I don’t know much Eighties horror from the United Kingdom. This was the incentive to watch DREAM DEMON from 1988, which centers on the marital fears of Diana, an innocent bride-to-be, in the form of horrific dreams. Her engagement to a national hero who fought in the Falklands War also brings intrusive attention by two reporters from a tabloid. Their sleazy interest in her sex habits intersects with her own sexuality anxieties, be it about her fiancé’s desires or her…

  • On the Silver Globe

    On the Silver Globe

    ★★★½

    Żuławski's Dune.

  • The Exterminator

    The Exterminator

    ★★★½

    I've never seen a hot dog get cooked like that.

  • Private Parts

    Private Parts

    ★★★½

    Aunt Martha Does Dreadful Things a Year Later

    By 1972, I suppose studios were willing to cash in on the endlessly reusable form of PSYCHO—and the common correlate of pathological photography—with the sexual quirks and indie-spiritedness of something like THE TELEPHONE BOOK. PRIVATE PARTS has this genre familiarity to it. It's mostly successful with its formula. Production value gives it a pretty boost.

    The ending is mired in clunky trope mixing, rather than adding something new or, at least, making…

  • Patty Hearst

    Patty Hearst

    ★★★½

    I streamed this on the Criterion Channel recently. Not bad. I have some selective thoughts about it…

    It's a bit different than director Paul Schrader's MISHIMA: A LIFE IN FOUR CHAPTERS, but I thought about it while watching HEARST. Both deal with historical political figures and events and explore the extremes of ideology. MISHIMA is an art film through-and-through, HEARST is an aggressive, politicized crime thriller/biopic. Yet HEARST gets artsy too: it features constructed sets, designed to represent Patty's state…

  • Bone Tomahawk

    Bone Tomahawk

    ★★★½

    I was surprised to see that of all the movies I've posted about watching on Facebook, BONE TOMAHAWK has been the most popular (comments, "likes", etc.). A movie everybody had seen and I hadn't, apparently.

    So...I liked it.

    I really want to call it a Western, almost strictly, because the form and story are from that genre. The long road trip. That chunk of the film is imperfect, but not bad. It works as a proper setup for what follows,…

  • Bondage Ecstasy

    Bondage Ecstasy

    ★★★½

    Do you like your Japanese gay pornos to have references to Franz Kafka, insect pov shots, dream sequences, absurd facial expressions, ropes and hot wax, music that'd work in a B&W silent film, and frequent humor that spans from lighthearted and charming to sexual innuendoes and puns to tastelessness? Duh!

    Though it's probably too rough for the normies, it is likely to be hilarious to everybody else. Unlike some reviewers, I don't think it is quite as rough and tough…

  • The Witches

    The Witches

    ★★★½

    The mould is familiar, but the filling keeps it exciting.

    Great acting by Joan Fontaine and Kay Walsh. Nice and steady direction by Cyril Frankel. The finale is pretty cool too—another fever-pitched ritual showdown for the cinematic record.

    Pairs well with THE BLOOD ON SATAN'S CLAW, and not just for the shared appearance of actress Michele Dotrice.

  • Blood Harvest

    Blood Harvest

    ★★★½

    Here's a fun slasher film that was filmed mostly in Lincoln County, Wisconsin.

    Some horror nerds like to associate it with other Wisconsin-based regional slashers, like BLOOD BEAT and BLOOD HOOK—a BLOOD "trilogy" of sorts.

    The main selling point has been the performance by Tiny Tim, the singer and musician famous for cover songs, playing ukulele, and a humorous falsetto voice. BLOOD HARVEST was his only starring role in a film. He milks his persona as an eccentric weirdo named…

  • Soldier of Orange

    Soldier of Orange

    ★★★½

    RIP Rutger Hauer. To commemorate that wonderful man, I finally watched this movie, which has been on my watchlist for too long.

    This film gives the case for why Paul Verhoeven was suitable for Hollywood. It’s adult popcorn entertainment. It’s an historical war film told in long form, full of bawdy behavior and violence. Yet, it’s accessible, humorous, and not too dreary for the subject matter. It has the visual distinction of Verhoeven and late 1970s cinema as well: the…