RSS feed for Jesse_Wroe

Jesse_Wroe has written 14 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Tammy and the T-Rex

    Tammy and the T-Rex

    ★★★★★

    Unfortunately, I couldn't have my mother over for Christmas, because she fell ill a few days before the holiday. But I did have a blot of acid, marijuana edibles, leftover Coors, my marijuana, and the living room to myself, so I got fucked up and watched five movies, including this one. It was my first time watching a movie on LSD.

    I took it before the second movie, which was LET MY PUPPETS COME! I wanted it to be in…

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    After a stoned and drunk double feature of "Goldmember" and "I Love You, Man" at a friend's house, I needed something different.

    Still one of the best films I've ever seen.

  • Innocence

    Innocence

    ★★★★★

    Lucile Hadzihalilovic, the director and co-writer of "Innocence," must've felt as I did after watching Peter Weir's "Picnic at Hanging Rock": That the oneiric first act should've been the tone of the whole film. Hadzihalilovic does just that with this one, although in a more subdued and ambiguous manner, with a touch of "The Handmaiden's Tale" in keeping with the film's source material ("Mine-Haha, or On the Bodily Education of Young Girls " by Frank Wedekind).

    Like her latest feature…

  • The Wages of Fear

    The Wages of Fear

    ★★★★★

    Nothing wrong with this one. It even has one of my favorite endings ever.

    I do prefer "Sorcerer" though, because it's a much darker film and gets to the point very effectively. It has some flaws in the last third/quarter, but it meets my preferences better. "The Wages of Fear" has a lot more characterization, comedy, and an overall lighter tone. But it still gets tense af.

    Highly recommended, one of the best movies of the 1950s for sure.

  • El sur

    El sur

    ★★★★★

    The south is like a geographical subconscious, a realm where the foundations of emotion and personal history are hidden. When it heads north, rising above the terrain that separates it from awareness, it reveals the pain that was kept secret. Adolescence is that cognitive stage where this pain begins to dance, footwork set in motion by the adults that took care of us, who made us feel their magical power in the gaze of our naivety. Innocence is lost, but…

  • Images

    Images

    ★★★★★

    Second full viewing this year. I love this. It's the best of all the Women Losing It films.

  • Dog City: The Movie

    Dog City: The Movie

    ★★★★★

    Finally! I've always wanted to see this for so long. I had a chance to watch it at CineFamily in Los Angeles, CA, about a decade ago, but missed it. FilmStruck had it though!

    Excellent children's entertainment. The onslaught of puns, the broad interrelatedness of the jokes, dialog, and slapstick. The sets, the designs. The film noir influence. There's a ton of legit elements to this work. Including that cheesy unrelated music in the end credits.

  • Time Piece

    Time Piece

    ★★★★★

    One of the coolest short films ever. So much happens in a short time. It's so musical. Great cinematography too. I'll watch this again.

  • All That Heaven Allows

    All That Heaven Allows

    ★★★★★

    Of the romantic melodramas I've seen, doubtless this is the best. A tad dated, yes, but obviously transgressive for its time. I'm surprised there aren't more films like these being produced today.

    It also looks gorgeous. I watched that blu-ray by the Criterion Collection on a new HD TV—I coulda swore Paul Thomas Anderson had successfully recreated a film from the 1950s. Incredible color and lighting. Unexpectedly, it's a feast for the eyes of a Mario Bava fan.

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead

    ★★★★★

    I still love this movie.

    I watched the MoMA 4k restoration on the Criterion Collection blu-ray. It looks great, definitely the cleanest and clearest presentation of the film I've seen. This HD scan was essential.

    Yet, I guess I like this movie to look a little crusty. The rough film look of wear and tear works so well for it. I'm not sure when I last saw the movie, it might've been the film screening at the Aero Theatre in…

  • Zombie Flesh Eaters

    Zombie Flesh Eaters

    ★★★★★

    Each Fulci movie is a special snowflake. This is the most intense movie he made.

  • Zombie Flesh Eaters

    Zombie Flesh Eaters

    ★★★★★

    The Arrow Video UK blu-ray came in the mail today. It had been several years since I last watched the film on any format, which would've been the Shriek Show DVD. I've watched the film many times, I'm quite familiar with its look beginning with the Anchor Bay DVD. I haven't seen Blue Underground's 2K restoration, but AV's wins the approval of the big comparison sites.

    The detail, color, and lighting were exquisite. The film has lost none of the…