JesseCataldo has logged 292 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Last Days in the Desert

Last Days in the Desert

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
20
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★
Edit this entry  
19
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Silence

Silence

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Collective: Unconscious

Collective: Unconscious

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Illinois Parables

The Illinois Parables

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Homeland: Iraq Year Zero

Homeland: Iraq Year Zero

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Short Stay

Short Stay

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Being 17

Being 17

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Being 17

Being 17

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Three

Three

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Neruda

Neruda

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Edit this entry  
13
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★½
Edit this entry