Sort by

Jess has logged 171 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Quiet Hours Enforced

Quiet Hours Enforced

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Irreversible

Irreversible

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Interesting Ball

Interesting Ball

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mallory, Los Angeles

Mallory, Los Angeles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trade of Innocents

Trade of Innocents

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the 'Dook Stole Christmas

How the 'Dook Stole Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry