Sort by

jessel has logged 67 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The First Time

The First Time

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
Edit this entry  
29
The Wedding Date

The Wedding Date

2005
×
★★
Edit this entry  
28
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Home Again

Home Again

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
26
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild

Wild

2014
×
Edit this entry  
09
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Edit this entry