RSS feed for JesseSP

JesseSP has logged 47 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Patton Oswalt: Annihilation

Patton Oswalt: Annihilation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
Edit this entry  
25
The Counselor

The Counselor

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Winnebago Man

Winnebago Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Festival

Festival

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fred Armisen: Standup for Drummers

Fred Armisen: Standup for Drummers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Vault

The Vault

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Todd Glass: Act Happy

Todd Glass: Act Happy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Todd Barry: Spicy Honey

Todd Barry: Spicy Honey

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chris Rock: Tamborine

Chris Rock: Tamborine

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Role Models

Role Models

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gifted

Gifted

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
May It Last: A Portrait of the Avett Brothers

May It Last: A Portrait of the Avett Brothers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry