Jesse has logged 467 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vixen!

Vixen!

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry