Jesse has logged 47 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry