Jess has logged 85 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Edit this entry  
08
The Parting Glass

The Parting Glass

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
16
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Canal

The Canal

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
The Crush

The Crush

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★
Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Misery

Misery

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Waitress

Waitress

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gummo

Gummo

1997
×
★★½
Edit this entry  
07
Even Cowgirls Get the Blues

Even Cowgirls Get the Blues

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry