Sort by

Jessi has logged 117 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Judge

The Judge

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Someone Marry Barry

Someone Marry Barry

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dragon

Dragon

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Railway Man

The Railway Man

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Adult World

Adult World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Smiley

Smiley

2012
×
Read the review Edit this entry  
06
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling

GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bronies: The Extremely Unexpected Adult Fans of My Little Pony

Bronies: The Extremely Unexpected Adult Fans of My Little Pony

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Thanks for Sharing

Thanks for Sharing

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Our RoboCop Remake

Our RoboCop Remake

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Special ID

Special ID

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry