Yessica has logged 113 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Stronger

Stronger

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★
Edit this entry  
23
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★½
Read the review Edit this entry