Sort by

ashley has logged 308 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
You Get Me

You Get Me

2017
×
★½
Edit this entry  
29
Little

Little

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nine

Nine

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★
Edit this entry  
09
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★½
Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cars 2

Cars 2

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cars

Cars

2006
×
★★★
Edit this entry