Jessie has logged 102 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
War

War

2007
×
Edit this entry  
29
The A-Team

The A-Team

2010
×
★½
Edit this entry  
28
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
RED

RED

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Exam

Exam

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Unthinkable

Unthinkable

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thinner

Thinner

1996
×
★½
Edit this entry  
13
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★
Edit this entry  
09
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Milk

Milk

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
Read the review Edit this entry  
02
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2005
×
★★
Edit this entry  
30
Phantoms

Phantoms

1998
×
★½
Edit this entry  
29
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Legion

Legion

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Say a Word

Don't Say a Word

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★½
Edit this entry  
19
The Experiment

The Experiment

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★
Edit this entry  
15
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Changeling

Changeling

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Pest

The Pest

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Payback

Payback

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Edge of Darkness

Edge of Darkness

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry