RSS feed for Jessie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Don't Knock Twice

Don't Knock Twice

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Untold Tales of Armistead Maupin

The Untold Tales of Armistead Maupin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★½
Edit this entry  
20
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Edit this entry  
25
The Grey

The Grey

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★
Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
White Water Summer

White Water Summer

1987
×
★★½
Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry