RSS feed for Jessie

Jessie has logged 109 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
11
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
If You're Not In The Obit, Eat Breakfast

If You're Not In The Obit, Eat Breakfast

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★
Edit this entry  
04
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★½
Edit this entry  
24
Top of the Lake: China Girl

Top of the Lake: China Girl

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lost Arcade

The Lost Arcade

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★
Edit this entry  
08
Amy Schumer: The Leather Special

Amy Schumer: The Leather Special

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Check It

Check It

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★
Edit this entry  
13
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★
Edit this entry