2014

Jessie Johnson Jessie Johnson’s year in review

Jessie’s highest rated films

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • Richard Pryor: Live on the Sunset Strip

    ★★★★★

  • All Is Lost

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★½

  • Gloria

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • The Act of Killing

    ★★★★½

  • Happy People: A Year in the Taiga

    ★★★★½

  • No Direction Home: Bob Dylan

    ★★★★½

  • Tabloid

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★

  • Enter the Void

    ★★★★

  • The Unknown Known

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 73 Films watched
  • 6.1 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Side Effects

Jan 2

Last Film

Killing Them Softly

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
39 films
Thriller
17 films
Comedy
17 films
Documentary
16 films
Crime
10 films
Action
8 films
Sci Fi
6 films
Mystery
6 films
Romance
5 films
Adventure
4 films
USA
53 films
France
14 films
UK
11 films
Germany
5 films
Canada
3 films
Japan
3 films
Mexico
2 films
Chile
2 films
Norway
2 films
Italy
2 films
English
67 films
French
10 films
Spanish
6 films
Japanese
3 films
German
2 films
Hungarian
1 film
Russian
1 film
Arabic
1 film
Italian
1 film
Turkish
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Director

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Master of Disguise
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Kings Point
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2014

  • Killing Them Softly
  • All Is Lost
  • The Myth of the American Sleepover
  • Tabloid
  • The Master of Disguise
  • The Babadook
  • Enter the Void
  • Plagues & Pleasures On the Salton Sea
  • The Unknown Known
  • Anatomy of a Murder
  • Nightcrawler
  • Foxcatcher
  • Le Week-End
  • Birdman
  • Whiplash
  • John Dies at the End
  • You're Next
  • The Galapagos Affair: Satan Came to Eden
  • The Boxtrolls
  • Photographic Memory
  • The Skeleton Twins
  • End of Watch
  • Love Is Strange
  • The Trip to Italy
  • In the Cut
  • Silent House
  • Guardians of the Galaxy
  • Richard Pryor: Live on the Sunset Strip
  • Out of the Furnace
  • Venus in Fur
  • Boyhood
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Snowpiercer
  • Obvious Child
  • Ecstasy of Order: The Tetris Masters
  • Palo Alto
  • Stranger by the Lake
  • Kings Point
  • Godzilla
  • Neighbors
  • Only Lovers Left Alive
  • Death Sentence
  • The Ritz
  • Under the Skin
  • Interior. Leather Bar.
  • Noah
  • Thief
  • Once
  • Blue Is the Warmest Color
  • The Grand Budapest Hotel
  • This Must Be the Place
  • Computer Chess
  • A Face in the Crowd
  • Johnny Carson: King of Late Night
  • Gloria
  • The Wind Rises
  • Salinger
  • In the House
  • Side by Side
  • The World's End
  • The Guilt Trip
  • Leviathan
  • The Act of Killing
  • Stories We Tell
  • Frozen
  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay
  • Blackfish
  • No
  • American Hustle
  • No Direction Home: Bob Dylan
  • Post Tenebras Lux
  • Happy People: A Year in the Taiga
  • Side Effects

Highly rated films Jessie missed

  • Over the Garden Wall
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Song of the Sea
  • Gone Girl
  • Interstellar
  • Winter Sleep

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more