2015

Jessie Johnson Jessie Johnson’s year in review

Jessie’s highest rated films

  • Halloween

    ★★★★★

  • Twilight Zone: The Movie

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★½

  • The Kingdom of Dreams and Madness

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Los Angeles Plays Itself

    ★★★★½

  • Scrooged

    ★★★★

  • Very Semi-Serious

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★

  • Sleepaway Camp

    ★★★★

  • I Am Divine

    ★★★★

  • What Happened, Miss Simone?

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★★

  • Charade

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 73 Films watched
  • 6.1 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Los Angeles Plays Itself

Jan 2

Last Film

Still Alice

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
39 films
Thriller
19 films
Comedy
19 films
Horror
16 films
Documentary
14 films
Romance
9 films
Mystery
8 films
Action
8 films
Crime
7 films
Sci Fi
6 films
USA
56 films
UK
6 films
Canada
4 films
Germany
3 films
Japan
3 films
Australia
2 films
France
2 films
Denmark
1 film
Ireland
1 film
Italy
1 film
English
67 films
German
7 films
French
5 films
Japanese
5 films
Italian
5 films
Russian
3 films
Spanish
2 films
Polish
1 film
Armenian
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jessie’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Boy Next Door
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

All About Ann: Governor Richards of the Lone Star State

Films watched in 2015

  • Still Alice
  • Scrooged
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Carol
  • Legend
  • Very Semi-Serious
  • Mean Streets
  • Room
  • Sleepaway Camp
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Halloween
  • All About Ann: Governor Richards of the Lone Star State
  • Insidious: Chapter 3
  • Bad Grandpa .5
  • Welcome to Me
  • Hackers
  • Nightbreed
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Crimson Peak
  • I Am Divine
  • What Happened, Miss Simone?
  • The Martian
  • Wetlands
  • Twilight Zone: The Movie
  • The Babadook
  • The Last House on the Left
  • A Nightmare on Elm Street
  • Mistress America
  • Scream
  • Charade
  • Cure
  • She's Having a Baby
  • Working Girl
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Trainwreck
  • Stranger Than Paradise
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The One I Love
  • Chapter 27
  • The Hitcher
  • Tangerine
  • The Net
  • Amber Alert
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • When Marnie Was There
  • New York, New York
  • Love & Mercy
  • Lava
  • Inside Out
  • Life Itself
  • Mad Max: Fury Road
  • Ex Machina
  • While We're Young
  • Ida
  • The Seven-Ups
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • An Honest Liar
  • Citizenfour
  • Rich Hill
  • The Overnighters
  • Moonstruck
  • To Be Takei
  • What Maisie Knew
  • The Double
  • King of Chinatown
  • The Boy Next Door
  • Labor Day
  • Prince Avalanche
  • The Dust Bowl
  • Far Out Isn't Far Enough: The Tomi Ungerer Story
  • Burt's Buzz
  • Day for Night
  • Los Angeles Plays Itself

Highly rated films Jessie missed

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Mustang
  • Embrace of the Serpent
  • Spotlight
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more