2016

Jessie Johnson Jessie Johnson’s year in review

Jessie’s highest rated films

  • The Return of the Living Dead

    ★★★★★

  • O.J.: Made in America

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Ghost World

    ★★★★★

  • The Look of Silence

    ★★★★★

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

  • Nashville

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Gremlins

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★

  • She's Gotta Have It

    ★★★★

  • City of Gold

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 122 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

It's a Wonderful Life

Jan 1

Most Watched

Pee-wee's Big Holiday

twice

Last Film

The Apartment

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
44 films
Comedy
37 films
Thriller
33 films
Documentary
28 films
Horror
21 films
Crime
15 films
Romance
15 films
Fantasy
14 films
Adventure
14 films
Mystery
13 films
USA
90 films
UK
14 films
France
11 films
Canada
9 films
Germany
5 films
Italy
3 films
Australia
2 films
Denmark
2 films
Hong Kong
2 films
Ireland
2 films
English
113 films
French
16 films
German
7 films
Spanish
7 films
Italian
5 films
Chinese
2 films
Norwegian
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Tagalog
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 8

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Intruder
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Man Who Souled the World
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2016

  • The Apartment
  • Gremlins
  • La La Land
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • She's Gotta Have It
  • Ghostbusters
  • The Notorious Bettie Page
  • Nocturnal Animals
  • Silent Night, Deadly Night
  • Oculus
  • Blue Ruin
  • City of Gold
  • Breaking Point
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Moana
  • The Haunting in Connecticut
  • Who Took Johnny
  • Intruder
  • Happy Together
  • Arrival
  • Atlantic City
  • Moonlight
  • The Man Who Souled the World
  • Being 17
  • The Return of the Living Dead
  • The Woman in Black
  • From Beyond
  • Happy Birthday to Me
  • Chasing Tyson
  • Shoot the Moon
  • Amanda Knox
  • Goodnight Mommy
  • Felicia's Journey
  • Tab Hunter Confidential
  • Once Upon a Time in the West
  • Elevator to the Gallows
  • Patti Smith: Dream of Life
  • Blazing Saddles
  • Straight Outta Compton
  • It
  • Don't Breathe
  • Ghostbusters
  • Lost in America
  • Kubo and the Two Strings
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Looking: The Movie
  • Rubble Kings
  • Inherent Vice
  • O.J.: Made in America
  • Dawn of the Dead
  • The Hunting Ground
  • The Invitation
  • Wings of Desire
  • Swiss Army Man
  • La Cage aux Folles
  • Nashville
  • Paris, Texas
  • Tickled
  • The Conjuring 2
  • Teen Witch
  • We Are Still Here
  • The Fear of 13
  • We Are What We Are
  • Smokey and the Bandit
  • The Lobster
  • Sinister
  • Green Room
  • Zootopia
  • Eyes of a Thief
  • The Silence of the Lambs
  • High-Rise
  • The Sorrow and the Pity
  • San Andreas
  • Steve Jobs: The Man in the Machine
  • Ghost World
  • Enemy
  • The Night the Lights Went Out in Georgia
  • Spy
  • Something Wild
  • Team Foxcatcher
  • Welcome to Leith
  • New Nightmare
  • The Truman Show
  • Frank
  • Panic Room
  • It Follows
  • Youth
  • Hush
  • Repo Man
  • Portrait of Jason
  • The Good Dinosaur
  • Addams Family Values
  • Amy
  • The Look of Silence
  • All American High: Revisited
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Mad Max
  • Killing Them Safely
  • Pee-wee's Big Holiday
  • Regarding Susan Sontag
  • Finding Vivian Maier
  • Pee-wee's Big Holiday
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Wave
  • The Witch
  • The Boy and the Beast
  • Sorcerer
  • We Won't Grow Old Together
  • Hail, Caesar!
  • Batman
  • Nasty Baby
  • There's Something Wrong with Aunt Diane
  • Odd Jobs
  • Bad Words
  • Cloak & Dagger
  • The Revenant
  • Anomalisa
  • Give Up Tomorrow
  • The Hateful Eight
  • Making a Murderer
  • I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story
  • It's a Wonderful Life

Highly rated films Jessie missed

  • The Handmaiden
  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Hunt for the Wilderpeople

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more