2017

Jessie Johnson Jessie Johnson’s year in review

Jessie’s highest rated films

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • Emmet Otter's Jug-Band Christmas

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Cat's Eye

    ★★★★★

  • Creepshow

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★½

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★½

  • Harvey

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Faces Places

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Wonderstruck

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 109 Films watched
  • 9.1 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Rogue One: A Star Wars Story

Jan 3

Most Watched

Call Me by Your Name

twice

Last Film

Call Me by Your Name

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
54 films
Thriller
34 films
Horror
26 films
Comedy
25 films
Documentary
20 films
Action
12 films
Mystery
12 films
Sci Fi
12 films
Fantasy
10 films
Crime
10 films
USA
80 films
UK
12 films
France
11 films
Canada
6 films
Japan
4 films
Germany
4 films
Australia
3 films
Italy
3 films
New Zealand
3 films
Spain
3 films
English
99 films
French
13 films
German
9 films
Spanish
8 films
Italian
7 films
Japanese
5 films
Russian
2 films
Swedish
2 films
Arabic
2 films
Vietnamese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 298

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jessie’s most liked review

The Young and the Damned

★★★★

Old woman leaning over to the host, "Which ending was Bunuel's?"

Host, "The bleak one."

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

It's a Wonderful Life
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Amy Schumer: The Leather Special
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

My Love Affair with the Brain

Films watched in 2017

  • Call Me by Your Name
  • A Christmas Story
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • It's a Wonderful Life
  • Call Me by Your Name
  • Emmet Otter's Jug-Band Christmas
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Shape of Water
  • Faces Places
  • The Big Sick
  • Coco
  • Krampus
  • Lady Bird
  • Rebecca
  • Wonderstruck
  • The Craft
  • If You're Not In The Obit, Eat Breakfast
  • Creepshow
  • Listen Up Philip
  • Halloween
  • Cat's Eye
  • The Florida Project
  • An American Werewolf in London
  • Gerald's Game
  • Happy Death Day
  • Blade Runner 2049
  • Trilogy of Terror
  • The Invisible Guest
  • Jerry Before Seinfeld
  • Can't Buy Me Love
  • Salem's Lot
  • Top of the Lake: China Girl
  • mother!
  • It
  • David Lynch: The Art Life
  • Beach Rats
  • Patti Cake$
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Berberian Sound Studio
  • The Lost Arcade
  • Shin Godzilla
  • Someone's Watching Me!
  • Amy Schumer: The Leather Special
  • Atomic Blonde
  • They All Laughed
  • Spider-Man: Homecoming
  • Dunkirk
  • Check It
  • Wolf Creek
  • Get Me Roger Stone
  • American Honey
  • Malcolm X
  • Malcolm X
  • Author: The JT LeRoy Story
  • Baby Driver
  • Okja
  • The Beguiled
  • The Good Neighbor
  • The Stanford Prison Experiment
  • The Canal
  • The Neon Demon
  • Cabaret
  • The Young and the Damned
  • The Cotton Club
  • Becoming Cary Grant
  • Sarah Silverman: A Speck of Dust
  • Man Vs.
  • The Nightmare
  • Aliens
  • Josef Fritzl: The Story of a Monster
  • Don't Think Twice
  • Finding Dory
  • Under the Shadow
  • The Battle of Algiers
  • Dave Chappelle: The Age of Spin
  • My Love Affair with the Brain
  • They Live
  • Wizard Mode
  • Your Name.
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • Ghost in the Shell
  • Mouchette
  • Carriers
  • Always Shine
  • What We Do in the Shadows
  • World of Tomorrow
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Elle
  • Kedi
  • Clouds of Sils Maria
  • Get Out
  • The Witness
  • Out of the Dark
  • The Limits of Control
  • Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig
  • Phoenix
  • Heaven Knows What
  • I Am Not Your Negro
  • Backyard
  • The Exorcism of Emily Rose
  • Harvey
  • Wiener-Dog
  • 20th Century Women
  • Silence
  • The Ones Below
  • The Gleaners & I
  • A Monster Calls
  • Rats
  • Rogue One: A Star Wars Story

Highly rated films Jessie missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • One Cut of the Dead
  • Logan

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more