• Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • After We Collided

  • Hamilton

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Zola

    ★★★

  • Black Bear

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Cats

    ½

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • Babyteeth

    ★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★½

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Vivarium

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Swallow

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • After

  • Us

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Big Time Adolescence

    ★★★★

  • The Report

    ★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Late Night

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★½

  • The Christmas Chronicles

  • The Princess Switch

  • Bird Box

    ★★★

  • The Grinch

  • Bohemian Rhapsody

    ★½

  • Maniac

    ★★★★½

  • High Life

    ★★½

  • mid90s

    ★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★