RSS feed for Gavin

Gavin has logged 341 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silent Scream

The Silent Scream

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Life 2.0

Life 2.0

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Natas: The Reflection

Natas: The Reflection

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shouting Men

The Shouting Men

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Amityville Horror

My Amityville Horror

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Silly Little Game

Silly Little Game

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Collector

The Collector

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The East

The East

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Dear Killer

My Dear Killer

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Humongous

Humongous

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Absentia

Absentia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Naked Ambition: An R Rated Look at an X Rated Industry

Naked Ambition: An R Rated Look at an X Rated Industry

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Angels' Melancholia

The Angels' Melancholia

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jug Face

Jug Face

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Excision

Excision

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Pirate Bay: Away From Keyboard

The Pirate Bay: Away From Keyboard

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Parkland

Parkland

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Litan

Litan

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ray Harryhausen: Special Effects Titan

Ray Harryhausen: Special Effects Titan

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
20
He Knows You're Alone

He Knows You're Alone

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frightmare

Frightmare

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Giggles

Dr. Giggles

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sounds of Silence

Sounds of Silence

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry