Sort by

indigo has logged 106 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Edit this entry  
09
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
Edit this entry  
06
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★
Edit this entry  
04
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★
Edit this entry  
03
Palmer

Palmer

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mulan: Rise of a Warrior

Mulan: Rise of a Warrior

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Penguin Bloom

Penguin Bloom

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry