Sort by

James has logged 588 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
In the Heights

In the Heights

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Locked Down

Locked Down

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Breezy

Breezy

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Torment

Torment

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
04
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes

Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad Love

Mad Love

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Captive

The Captive

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry