RSS feed for Jonathan
  • The Half of It

    ★★★

  • Extraction

    ★★

  • The Last Dance

  • Stargirl

    ★½

  • The Way Back

    ★★★★

  • Playdate with Destiny

  • Pete Davidson: Alive from New York

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • The Thing About Harry

  • Emma.

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • The Rhythm Section

    ★½

  • Downhill

    ★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • The Turning

  • Underwater

    ★★½

  • The Grudge

    ★½

  • Dolittle

    ½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★½

  • The Gentlemen

    ★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Spies in Disguise

    ★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Richard Jewell

    ★★★

  • Queen & Slim

    ★★★½

  • A Guide to Second Date Sex

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • Last Christmas

    ★½

  • The Little Mermaid: The Broadway Musical

  • Klaus

    ★★½

  • The Last Full Measure

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Code 8

    ★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Saria

    ★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Harriet

    ★★½

  • Bad Education

    ★★★½

  • The Song of Names

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • The Goldfinch

    ★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Abominable

    ★★½

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★½

  • True History of the Kelly Gang

    ★★

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • The King

    ★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

  • The Assistant

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • The Aeronauts

    ★★½

  • Waves

    ★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Judy

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Hair Love

    ★★★★½