RSS feed for Jonathan

Jonathan has logged 254 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Edit this entry  
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glee: The Concert Movie

Glee: The Concert Movie

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Maleficent

Maleficent

2014
×
Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★½
Edit this entry  
06
A Guide to Second Date Sex

A Guide to Second Date Sex

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry