RSS feed for John Frankensteiner

John Frankensteiner has logged 633 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Money Movers

Money Movers

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★
Edit this entry  
20
The Osterman Weekend

The Osterman Weekend

1983
×
★★
Edit this entry  
19
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
T.R. Baskin

T.R. Baskin

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Demon Lover Diary

Demon Lover Diary

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
Seventeen

Seventeen

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Graders

First Graders

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Handgun

Handgun

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Seven Women, Seven Sins

Seven Women, Seven Sins

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heartbreakers

Heartbreakers

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
Chinese Boxes

Chinese Boxes

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
Night Vision

Night Vision

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Edit this entry  
13
In Between

In Between

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alligator

Alligator

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Illusions

Illusions

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ashes and Embers

Ashes and Embers

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Belinda

Johnny Belinda

1948
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The World Changes

The World Changes

1933
×
★★★
Edit this entry  
07
Neon Maniacs

Neon Maniacs

1986
×
★★★
Edit this entry  
07
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★
Edit this entry  
07
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Edit this entry  
06
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Bliss

Bliss

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Ghoulies

Ghoulies

1984
×
★★
Edit this entry  
04
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
Return of the Seven

Return of the Seven

1966
×
★★
Edit this entry  
03
Route One/USA

Route One/USA

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sidewalk Stories

Sidewalk Stories

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Heart Is a Lonely Hunter

The Heart Is a Lonely Hunter

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★½
Edit this entry  
30
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
29
Doc

Doc

1971
×
★★★
Edit this entry  
28
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Axiliad

The Axiliad

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Music from Another Room

Music from Another Room

1998
×
★½
Read the review Edit this entry