RSS feed for John Frankensteiner

John Frankensteiner has logged 63 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Takers

Takers

2010
×
★★½
Edit this entry  
31
Needful Things

Needful Things

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Some Kind of Hero

Some Kind of Hero

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Heaven & Earth

Heaven & Earth

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Losing Sight of Shore

Losing Sight of Shore

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Pedal the World

Pedal the World

2014
×
★½
Edit this entry  
27
The Free Man

The Free Man

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
27
In Fabric

In Fabric

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Invitation to a Gunfighter

Invitation to a Gunfighter

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
Bel Canto

Bel Canto

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Dark Crimes

Dark Crimes

2016
×
Edit this entry  
25
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★½
Edit this entry  
24
Birthplace

Birthplace

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Judy Berlin

Judy Berlin

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Conceiving Ada

Conceiving Ada

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love God

Love God

1997
×
Edit this entry  
22
Wild Gunman

Wild Gunman

1978
×
Read the review Edit this entry  
22
Riders of Destiny

Riders of Destiny

1933
×
★½
Edit this entry  
21
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Semi-Tough

Semi-Tough

1977
×
★★½
Edit this entry  
20
City of Hope

City of Hope

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Black Tower

The Black Tower

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rough Night in Jericho

Rough Night in Jericho

1967
×
★½
Edit this entry  
19
I Am Patrick Swayze

I Am Patrick Swayze

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Houston, We Have a Problem!

Houston, We Have a Problem!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Strangers

Strangers

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Avenging Force

Avenging Force

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
Georgia, Georgia

Georgia, Georgia

1972
×
★★★
Edit this entry  
16
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Noon Wine

Noon Wine

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sam Peckinpah: Man of Iron

Sam Peckinpah: Man of Iron

1993
×
★★★
Edit this entry  
12
Living Space

Living Space

2018
×
Edit this entry  
12
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★½
Edit this entry  
10
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hijo de hombre

Hijo de hombre

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whore

Whore

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nickel Ride

The Nickel Ride

1974
×
★★★
Edit this entry  
08
The Condemned

The Condemned

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
The Package

The Package

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Highway Patrolman

Highway Patrolman

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry