Sort by

John Frankensteiner has logged 59 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★
Edit this entry  
31
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★
Edit this entry  
30
Personal Best

Personal Best

1982
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
ReMastered: The Miami Showband Massacre

ReMastered: The Miami Showband Massacre

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Humanity Bureau

The Humanity Bureau

2017
×
Edit this entry  
26
Poor Pretty Eddie

Poor Pretty Eddie

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Falling Angels

Falling Angels

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Spiral

The Spiral

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
The World

The World

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
Comanche Station

Comanche Station

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Song to Remember

A Song to Remember

1945
×
★★½
Edit this entry  
21
Money Movers

Money Movers

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★
Edit this entry  
20
The Osterman Weekend

The Osterman Weekend

1983
×
★★
Edit this entry  
19
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
T.R. Baskin

T.R. Baskin

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Demon Lover Diary

Demon Lover Diary

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
Seventeen

Seventeen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Graders

First Graders

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Handgun

Handgun

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Seven Women, Seven Sins

Seven Women, Seven Sins

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heartbreakers

Heartbreakers

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
Chinese Boxes

Chinese Boxes

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
Night Vision

Night Vision

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Edit this entry  
13
In Between

In Between

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alligator

Alligator

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Illusions

Illusions

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ashes and Embers

Ashes and Embers

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Belinda

Johnny Belinda

1948
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The World Changes

The World Changes

1933
×
★★★
Edit this entry  
07
Neon Maniacs

Neon Maniacs

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★
Edit this entry  
07
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Edit this entry  
06
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Bliss

Bliss

2019
×
★★★
Edit this entry