• The Pride of the Yankees

  • The Magnificent Ambersons

  • This Gun for Hire

  • There Was a Father

  • Casablanca

  • Sullivan's Travels

  • Suspicion

  • I Wake Up Screaming

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

  • Citizen Kane

  • The Sea Wolf

    ★★★★

  • The Lady Eve

  • High Sierra

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

  • Fantasia

  • The Great Dictator

  • Flowing Gold

    ★★★

  • Stranger on the Third Floor

  • They Drive by Night

    ★★★

  • Saturday's Children

    ★★½

  • Rebecca

  • The Grapes of Wrath

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

  • Gone with the Wind

  • Mr. Smith Goes to Washington

  • The Wizard of Oz

  • Daughters Courageous

    ★★★

  • Stagecoach

  • Angels with Dirty Faces

    ★★★★

  • Alexander Nevsky

  • The Lady Vanishes

    ★★★

  • The Adventures of Robin Hood

  • Bringing Up Baby

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Grand Illusion

  • You Only Live Once

    ★★★★

  • Modern Times

  • The Petrified Forest

    ★★★

  • A Night at the Opera

  • The 39 Steps

  • The Bride of Frankenstein

  • Triumph of the Will

  • Judge Priest

    ★★★

  • The Thin Man

  • It Happened One Night

  • The World Changes

    ★★★

  • Duck Soup

  • Riders of Destiny

    ★½

  • Night Flight

    ★★½

  • King Kong

  • The Most Dangerous Game

  • Scarface

  • Freaks

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

  • Frankenstein

  • Tokyo Chorus

    ★★★½

  • M

  • The Public Enemy

  • Dracula

  • City Lights

  • Little Caesar

  • All Quiet on the Western Front

  • Un Chien Andalou

  • The Passion of Joan of Arc

  • Sunrise: A Song of Two Humans

  • Metropolis

  • The General

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

  • The Gold Rush