RSS feed for John Frankensteiner
  • Night and the City

    Night and the City

    ★★★½

    The British Cut

  • Masques

    Masques

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Get fucked.

  • My Brother's Wedding

    My Brother's Wedding

    ★★★

    Director's Cut (2007)

  • Rebel in Town

    Rebel in Town

    ★★½

    Having not read the plot, Lil' Petey getting shot and sent flying like a goddamned Robert Rodriguez shootout was unexpected, to say the least. I wonder if John Carpenter was inspired by that for the (less violent!) ice cream scene in Assault on Precinct 13.

    Anyway, the rest of the movie is mediocre.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★

    It's fucking hilarious the second time.

  • The Killing of a Chinese Bookie

    The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★★½

    1978 Cut

  • Border Radio

    Border Radio

    ★★½

    A nice artifact of the time, but not much more than that.

    I had never heard Green On Red - 16 Ways before, so that is certainly something.

  • 52 Pick-Up

    52 Pick-Up

    ★★★½

    There's something about your face that makes me want to slap the shit out of it.

  • Caliber 9

    Caliber 9

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Three minutes in, there's awesome music playing, and there's a montage of two dudes just slapping the shit out of everybody in their path, man, woman, old, young, it didn't matter, and I knew this movie would be incredible. One minute later, they're doing some Wile E. Coyote shit with sticks of dynamite in a goddamned cave. Instantly one of my favorite pre-credit introductions of all time.

    It's a tough act to follow, and I don't know that it ever…

  • Eating Raoul

    Eating Raoul

    ★★★½

    Hasta la vista, cholo.

    I had a rough start with this one rolling my eyes at most of the early gags and actually almost bailed, but once the cast iron skillet started cooking, bon appétit.

  • Smithereens

    Smithereens

    ★★★★

    Nearly everybody in this movie is awful and it's the only place I want to be.

  • The Plumber

    The Plumber

    ★★★

    Class warfare in a shitter.

    It's all a bit silly, but Weir's steady hand holds it together better than anybody should be able to. The Plumber's folk song out of nowhere might be the best thing I see all year. My man was committed to that. It rivals Dylan owning Donovan right to his fucking face in Don't Look Back.