RSS feed for Jonathan

Jonathan has logged 127 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hidden

Hidden

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
09
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★
Edit this entry  
01
The Future

The Future

2011
×
★★
Edit this entry  
31
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hope Springs

Hope Springs

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Interrupters

The Interrupters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Edit this entry