Jon has logged 662 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cannibal! The Musical

Cannibal! The Musical

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
M the Damned

M the Damned

1982
×
Edit this entry  
30
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Beerfest

Beerfest

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
8 ½ Women

8 ½ Women

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Departures

Departures

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Where Am I?

Where Am I?

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Cause

The Lost Cause

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Varavarankely

Varavarankely

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Christmas Dream

The Christmas Dream

1900
×
Edit this entry  
18
Big Money Hustlas

Big Money Hustlas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Post

The Last Post

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Half & Half

Half & Half

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Seide

Seide

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hairat

Hairat

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moving

Moving

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry