Jon has logged 59 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
31
A Return to Salem's Lot

A Return to Salem's Lot

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
High School of the Dead: Drifters of the Dead

High School of the Dead: Drifters of the Dead

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zeder

Zeder

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Night of Fear

Night of Fear

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

The Human Centipede 3 (Final Sequence)

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Corpse Party: Tortured Souls

Corpse Party: Tortured Souls

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Intruder

Intruder

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Corpse Party: Tortured Souls

Corpse Party: Tortured Souls

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Society

Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Bleeders

Bleeders

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Campfire Tales

Campfire Tales

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Midnight Hour

The Midnight Hour

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ghost Galleon

The Ghost Galleon

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Sometimes They Come Back

Sometimes They Come Back

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Storm Warning

Storm Warning

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Bloodsucking Bastards

Bloodsucking Bastards

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Lake of Dracula

Lake of Dracula

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Not of This Earth

Not of This Earth

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Demons 2

Night of the Demons 2

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Leatherface

Leatherface

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Devil Story

Devil Story

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Encounter of the Spooky Kind

Encounter of the Spooky Kind

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
There's Nothing Out There

There's Nothing Out There

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Furies

The Furies

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry