RSS feed for JHMiller

JHMiller has logged 55 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
300

300

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Kid

The Kid

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry