RSS feed for Jhon James

Jhon James has logged 39 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tell Your Children

Tell Your Children

1936
×
Read the review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Crime and Punishment

Crime and Punishment

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Desire

Desire

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear X

Fear X

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Fury of a Patient Man

The Fury of a Patient Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bleeder

Bleeder

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mustang Island

Mustang Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pusher III: I'm the Angel of Death

Pusher III: I'm the Angel of Death

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pusher II: With Blood on My Hands

Pusher II: With Blood on My Hands

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry