Sort by

Jason has logged 539 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Your First Kiss, Charlie Brown

It's Your First Kiss, Charlie Brown

1977
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aniara

Aniara

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Human Nature

Human Nature

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night Runner

Night Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry