Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Mystery of Henri Pick

The Mystery of Henri Pick

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★½
Edit this entry  
24
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Z

Z

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Irresistible

Irresistible

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
26
Stargate

Stargate

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Putin's Witnesses

Putin's Witnesses

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
11M

11M

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
★★½
Edit this entry  
14
The National Shotgun

The National Shotgun

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Placido

Placido

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Heifer

The Heifer

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Courier

The Courier

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Club

The Club

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
The House

The House

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry