Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Liam Gallagher: 48 Hours at Rockfield

Liam Gallagher: 48 Hours at Rockfield

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dawns Here Are Quiet

The Dawns Here Are Quiet

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Polar Bear

Polar Bear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tape

Tape

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Catwoman: Hunted

Catwoman: Hunted

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Teen Titans: The Judas Contract

Teen Titans: The Judas Contract

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Justice League vs. Teen Titans

Justice League vs. Teen Titans

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
DC Showcase: Green Arrow

DC Showcase: Green Arrow

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bat Man of Shanghai

The Bat Man of Shanghai

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Batman Beyond

Batman Beyond

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman: Strange Days

Batman: Strange Days

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
No Greater Love

No Greater Love

1943
×
Read the review Edit this entry  
06
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry