• Phenomena

    Phenomena

    ★★★

    +The film is always at its best when the score by Goblin is playing.
    +Damn this is one dark story.
    +/- It’s a slow burn but the final act makes up for it. Argento turns the film into all out horror, literally having a blood bath full of guts. The lake of fire reminded me of Jason Lives.
    +The finale also has some great kills, my favourite being the stop sign decapitation. 
    +I was in stitches over Pleasance’s dialogue and…

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★★

    +The film that started it all.
    +/- All the practical effects still hold up and have a great feeling of nostalgia to them. However, the 1997 special edition effects just look out of place? Why did Lucas think this was needed? Going into the prequels he really was trigger happy with sloppy CGI. For example, it's obvious that the scene with Jabba was shot with the intention that the character was going to be human; as Han steps on his…

  • Liam Gallagher: 48 Hours at Rockfield

    Liam Gallagher: 48 Hours at Rockfield

    ★★★½

    A short documentary consisting of a few rehearsals, and Liam Gallagher being Liam Gallagher.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★½

    +If anyone says they prefer the original to this, that is purely down to nostalgia. Top Gun Maverick uses the foundations of that original classic to give us a more compelling character driven action movie. It uses just the right amount of nostalgia without relying on it. For example we get a recreation of the Danger Zone opening, the classic theme songs, and the film overall follows a similar formula.
    +This is some of the best action pieces I have…

  • The Sadness

    The Sadness

    ★★★½

    +/- A Taiwanese horror movie that has got to be one of the wildest and extreme films I have ever seen. The concept of a viral outbreak that turns people into killers and rapists is just insane. Don’t just expect the gore from a zombie movie, it’s much more than that. When it’s scene after scene of you know what, it’s too much.
    +It has a lot to say about the pandemic, how the people and governments reacted to the…

  • Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

    Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

    ★★★½

    +An interesting documentary on the life and mind of the genius that is Andrei Tarkovsky. The audio tapes and interviews provide a detailed insight into his character, view on life and cinema.
    +It’s wild how he exactly recreated photographs of his mother for mirror, especially during the opening scene.
    +/- So the house used in Mirror is the same as his countryside childhood home. Was it also used in Solaris? It looks similar just updated to fit the times.
    +I…

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★½

    +Yes this is my first time properly watching Top Gun, watching it in preparation for the sequel next week. Sue me.
    +The film is a fun ride, It has its fun moments and I was rooting for the characters throughout. It also had its emotional moments, which are glossed over a bit too quickly.
    +It's such a product of its time, having that 80s energy. Only this film could have the song Danger Zone blearing every 5 minutes.
    +You can't…

  • Love, Death & Robots: Bad Travelling

    Love, Death & Robots: Bad Travelling

    ★★★★

    +I've only seen a handful of episodes from the series, but I had to check this David Fincher episode. It's easily the best episode i've seen.
    +The short takes so many twists and turns that will keep you on the edge of your feet.
    +Troy Baker can't do wrong. He is the best voice of the Joker, (behind Mark Hamill of course).
    +The animation is unique, I liked it, it reminded me of the Tell Tale Game series.
    +We get…

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★½

    +The sequel is again heartwarming and has so much charm to it. I can't lie I shed a tear at the end.
    +All characters are so likeable, and you root for this little bear the whole way. I think this is stronger than the first because it doesn't need to establish its ground and knows exactly what it is and the direction it needs to go. The best quirks and gags from the original are heightened. It's another fish out…

  • Paddington

    Paddington

    ★★★★

    +This is such a heartwarming film. You can't not love the character.
    +I found myself laughing the whole way through.
    +Even the opening scene will pull on your heart strings.
    +The animation is surprisingly very solid, details like the bear's fur looks realistic. I wouldn't be surprised if some practical effects were used too.
    +The visuals are very colourful, having set pieces that are reminiscent of Wes Anderson's style. The camera movement and scene transitions are also creative.
    +Love the…

  • Enemy

    Enemy

    ★★★★½

    "It was Hegel who said that all the greatest world events happen twice. And then, Karl Marx added, the first time it was a tragedy and the second time it was a farce."

    +Jake Gyllenhaal is incredible here. It's amazing how you know which character he is playing by the slight change in mannerisms.
    +This is one intelligent film. When the credits were rolling I felt like I had a decent grasp on what I just saw. But Chris Stuckmann's…

  • Gattaca

    Gattaca

    ★★★★½

    “You want to know how I did it? This is how I did it, Anton: I never saved anything for the swim back.”

    +The concept and poetic message is fascinating. It’s not genes that will make you superior, but undying human drive. The film has so much to say.
    +The film pays such close attention to detail, Vincent’s morning routine is wild, trying to remove as much loose cells as possible, even having to exfoliate his skin. He must have…