Sort by

Jesse Winkler has logged 235 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Craft

The Craft

1996
×
Read the review Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
Edit this entry  
30
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Edit this entry  
30
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Edit this entry