Sort by

Jim has logged 439 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Beneath

Beneath

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sharknado 2: The Second One

Sharknado 2: The Second One

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
Strange Behavior

Strange Behavior

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★
Edit this entry  
16
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Street Hooligans

Green Street Hooligans

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
HK: Forbidden Super Hero

HK: Forbidden Super Hero

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
See No Evil 2

See No Evil 2

2014
×
Edit this entry  
11
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Stray Cat Rock: Wild Jumbo

Stray Cat Rock: Wild Jumbo

1970
×
★★½
Edit this entry  
11
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★½
Edit this entry  
11
The Toxic Avenger Part II

The Toxic Avenger Part II

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
Vendetta

Vendetta

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★
Edit this entry  
09
Parasomnia

Parasomnia

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Forgotten Faces

The Forgotten Faces

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Diary of an Unknown Soldier

The Diary of an Unknown Soldier

1959
×
★★★★
Edit this entry  
08
Privilege

Privilege

1967
×
★★
Edit this entry  
08
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Sheep

Black Sheep

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Come Back to Me

Come Back to Me

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Open Grave

Open Grave

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Year of the Dog

Year of the Dog

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Kreutzer Sonata

The Kreutzer Sonata

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
ivans xtc.

ivans xtc.

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sx_Tape

Sx_Tape

2013
×
★★
Edit this entry  
23
All Good Things

All Good Things

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Dabangg 2

Dabangg 2

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Alien Invasion Arizona

Alien Invasion Arizona

2007
×
★★
Edit this entry  
19
Strange Powers: Stephin Merritt and the Magnetic Fields

Strange Powers: Stephin Merritt and the Magnetic Fields

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2 Jacks

2 Jacks

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
The Last Circus

The Last Circus

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
The House at the End of Time

The House at the End of Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry