RSS feed for Jim

Jim has logged 53 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
DeathBed

DeathBed

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Green Butchers

The Green Butchers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Faults

Faults

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Harvest

The Harvest

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Forgotten

The Forgotten

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Preservation

Preservation

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Among the Living

Among the Living

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mark Of The Witch

Mark Of The Witch

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nymph

Nymph

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombie Women of Satan

Zombie Women of Satan

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Blood Moon

Blood Moon

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Exhibition

Exhibition

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Samurai

The Samurai

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Truth or Dare

Truth or Dare

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cold Sweat

Cold Sweat

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Edit this entry  
17
Raven's Cabin

Raven's Cabin

2014
×
★½
Edit this entry  
17
Doc of the Dead

Doc of the Dead

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Moon Over The Alley

The Moon Over The Alley

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Duffer

Duffer

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Silent Madness

Silent Madness

1984
×
★½
Edit this entry  
12
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wilbur and the Baby Factory

Wilbur and the Baby Factory

1970
×
★★
Edit this entry  
10
The Toy Box

The Toy Box

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
Berserker

Berserker

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightmares

Nightmares

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Den

The Den

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zombie Night

Zombie Night

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Notorious Cleopatra

The Notorious Cleopatra

1970
×
Read the review Edit this entry