RSS feed for Jo
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Date for Mad Mary

A Date for Mad Mary

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Breathe

Breathe

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Broken

Broken

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry