RSS feed for Jo
  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    My only problem is that it didn't last longer

  • Dazed and Confused

    Dazed and Confused

    ★★★★

    I would give anything just to be a teenager in the 70s, man

  • Elephant

    Elephant

    ★★★★★

    This is why I love cinema

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★

    this movie is an exact depiction of what being a modern-day circus monkey for a money obssesed and greedy society driven by capitalism means.

    once they got you, you're never getting out

  • Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★★

    It's all happening

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★½

    FUCK YEAAAAH
    God, please let my senior year be at least half this cool

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★★★

    It really was perfect

  • Mustang

    Mustang

    ★★★★★

    This movie was an unexpected, full blown slap in the face that I don't think I'll ever recover from.

  • 25th Hour

    25th Hour

    ★★★½

    I would die just for edward norton to bat his eyelashes my way at least once in this lifetime, even if it is through a fucking screen

  • Stand by Me

    Stand by Me

    ★★★½

    It's always nice and quite comforting to watch people realise that there is so much more beyond the little cozy universe they created in their own heads.

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★★

    The end hit me like a fucking truck and the driver left me in the middle of the street bleeding my eyes out already half-way braindead.

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★½

    Disgustingly elegant dance