Sort by

Jorge has logged 165 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Walk of Shame

Walk of Shame

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Logan

Logan

2013
×
Edit this entry  
26
Legends of the Knight

Legends of the Knight

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Horns

Horns

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Dariela Los Martes

Dariela Los Martes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Me, Myself and Mum

Me, Myself and Mum

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
★★½
Read other review Edit this entry  
25
Güeros

Güeros

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Club Sandwich

Club Sandwich

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Feast

Feast

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Let Alberto Fall Into Temptation

Don't Let Alberto Fall Into Temptation

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
Edit this entry  
10
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Family United

Family United

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
Read other review Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
02
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Chelsea Handler: Uganda Be Kidding Me Live

Chelsea Handler: Uganda Be Kidding Me Live

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
The Judge

The Judge

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
Read other review Edit this entry  
20
The Perfect Dictatorship

The Perfect Dictatorship

2014
×
★★½
Read other review Edit this entry  
14
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
The November Man

The November Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Three Many Weddings

Three Many Weddings

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry