jiggy_nicky33 has logged 155 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
25
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
19
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
19
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
17
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Camp Cool Kids

Camp Cool Kids

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry